Choď na obsah Choď na menu
 


Získa Stanley Cup aj niekto mimo NHL?

16. 12. 2012

 

Aktuálnym šampiónom NHL je Los Angeles Kings
Borrow si myslí, že o prestížnu historickú hokejovú trofej by mohli zabojovať aj tímy mimo NHL. Takýto súboj o Stanley Cup by však museli schváliť správcovia trofeje, pretože Howard Borrow nemá právmoc na také rozhodnutie.

 

„Podľa mňa by bolo určite napínavé pokúsiť sa urobiť nejaký turnaj alebo niečo podobné, kde by ho mohol vyhrať možno aj niekto iný. Ľudia vždy snívali o tom, že ho vyhrajú, aj napriek tomu, že nehrajú na úrovni NHL. Myslím, že by to bolo zábavné,“ povedal Borrow pre sportsnet.ca.

Otázkou však zostáva, či má na zisk Stanley Cup-u právo aj iný tím mimo NHL, keďže daná trofej je výhradným majetkom súkromnej spoločnosti v New Yorku. Zo strany fanúšikov je počuť návrhy o vytvorení alternatívnej amatérskej súťaži, či dokonca medzinárodného turnaja, kde by jeden z tímov mohol pozdvihnúť nad hlavy tento hokejový kalich.

Z histórie je známe, že Stanley Cup bol darom pre najlepší hokejový tím v pôvodnej Kanade dlho predtým, než ho mohol získať víťaz sezóny najvyššej zámorskej hokejovej súťaže.

„Pohár v skutočnosti nikomu nepatrí. Patrí v podstate každému. Technicky je teda možné, aby sa oň hralo," dodal strážca Stanley Cup-u. Organizácia takejto udalosti by v každom prípade zrejme nebola jednoduchá a väčšina Kanaďanov by vraj radšej uprednostnila možnosť, aby Stanley Cup pozdvihol jeden z účastníkov NHL.

„Je to už poriadne dlho, čo sa oň v NHL hrá. Neviem, či by bolo správne, ak by o Stanley Cup zabojoval aj niekto iný. Je to však pekný sen... získať ho," podotkol Borrow. Sportsnet.ca uvádza, že v septembri jeden zo správcov trofeje povedal, že má právomoc nechať zabojovať o Stanley Cup aj tímy mimo NHL. Bývalý viceprezident NHL Brian O'Neill však dodal, že niečo také ale nemá v úmysle urobiť, pretože víťaz by vraj ponížil trofej.

Od roku 1893 nastali len dve situácie, ktoré neumožnili tímom získať túto slávnu trofej. V roku 1919 to bolo kvôli vypuknutiu španielskej chrípky. Druhá situácia sa odohrala počas výluky v sezóne 2004-2005. Pôvodný Stanley Cup dôstojne „oddychuje“ v Hokejovej siene slávy v Toronte. Jeho replika koluje ako trofej pre víťaza NHL už celé desaťročia.

 

Zdroj: Šport.sk,Martin Čech,sportsnet.ca+SITA

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.