Choď na obsah Choď na menu
 


Tréner SR20 Ernest Bokroš: „Záchrana bude mať cenu medaily“

15. 12. 2012

 

Ernest Bokroš neverí na zázraky, ale na tvrdú prácu
Druhý rok po sebe povedie naše nádeje renomovaný tréner Ernest Bokroš (53). Vlani sa mu podarilo náročný turnaj v Calgary absolvovať úspešne, Slováci na Silvestra otočili kľúčový zápas so Švajčiarskom, a tak sa vyhli bojom o záchranu. Tento rok je cieľ rovnaký, ale bude to opäť ťažšia úloha. 

Tréner Bokroš sa päť mesiacov venoval mladým hokejistom vrámci projektu HK Orange 20 v Extralige a pripravoval ich na ťažkú misiu v Rusku. Nie všetci chlapci z extraligovej dvadsiatky sa na turnaj dostanú, ale jadro mužstva zostane. V sobotu 15. decembra má SR20 na programe svoj prvý prípravný zápas pred svetovým šampionátom.

Pán tréner, ako by ste zhrnuli tohtoročné účinkovanie dvadsiatky v Extralige?
"Týchto pár mesiacov v Extralige nám pred majstrovstvami sveta veľmi pomôže, preto som vďačný všetkým klubom, že nám aj v tomto ročníku umožnili pôsobiť medzi nimi. V juniorských súťažiach by sa títo chlapci nikdy nemohli naučiť to, čo v konfrontácii so skúsenými extraligistami. Zlepšovali sa mi prakticky priamo pred očami. Je pred nami ešte veľa práce, ale bez toho by to nešlo."

V čom vidíte po týchto niekoľkých miesiacoch najväčšie medzery tohto mladého tímu?
"Síce sme sa zlepšili vo viacerých herných činnostiach, čo bolo často vidieť aj počas našich extraligových zápasov, keď sme neraz dokázali hrať vyrovnanú partiu so skúsenými hráčmi, no jedna vec, ktorá má stále straší, je naša mizerná strelecká efektivita. Za päť mesiacov som v tomto tíme nenašiel strelca. Verím, že sa ním stane jeden z hráčov, ktorí nás posilnia z vonku."

A v čom vás chlapci potešili?
"Naozaj sa zlepšili. Mnohí z nich boli po príchode z juniorky ako neokresaný materiál. Za tých pár mesiacov sme z nich niečo vytesali. Dovolím si tvrdiť, že so správnym prístupom ešte ďalších pár rokov, by z nich mohli vyrásť šikovní hokejisti."

Kto by sa mal stať lídrom tohto tímu na majstrovstvách sveta?
"Veľa očakávam od Marka Daňa, Tomáša Mikuša a veľmi talentovaného Martina Rewaya. Práve oni by mohli do tímu priniesť tak potrebnú produktivitu a góly. Na majstrovstvách sveta bude pre nás každý jeden presný zásah zlatý. Predtým však ešte odohráme tri prípravné zápasy a v nich sa rozhodne o konečnej nominácii, ktorá pocestuje do Ruska."

Aké šance si dávate v základnej skupine? Čakajú vás veľmi náročné zápasy, hneď na úvod budete čeliť domácim Rusom.
"Rusko, USA a Kanada sú azda tri najväčšie svetové veľmoci v juniorskom hokeji, no a my ich máme všetky v skupine. Len ťažko môžeme s nimi pomýšľať na dobrý výsledok, či na nejaké body. Pre nás bude jednoznačne kľúčový posledný zápas v skupine proti Nemecku. Ak vyhráme, prežijeme, ak nie, budeme musieť bojovať o záchranu. Máme pred sebou nesmierne náročnú úlohu. Toto bude pre nás poriadne ťažký turnaj."

Takže do Ufy pocestujete s malou dušičkou...

"Môžem zodpovedne prehlásiť, že na majstrovstvá berieme to najlepšie, čo ponúka slovenský výber hráčov do 20 rokov. No sila ostatných hokejových krajín je niekde úplne inde. Diváci to budú mocť vidieť v televízii v priamych prenosoch. Tak budú môcť sami posúdiť, na akej úrovni sa momentálne slovenský mládežnícky hokej nachádza v porovnaní s ostatnými krajinami."

Bolo by možné na niečom stavať bez projektu dvadsiatky v Extralige? Dokážete si to vôbec predstaviť?
"Ja by som doprial všetkým kritickým fanúšikom a všetkým hrdým funkcionárom v našom hokeji, aby absolvovali aspoň jeden svetový šampionát dvadsiatky. Hovorí sa, že dvadsaťroční hrajú ešte rýchlejší a tvrdší hokej ako seniori na majstrovstvách sveta. Súperi vám tam zrátajú všetky nedostatky. Preto si dovolím tvrdiť, že keby neexistoval tento projekt dvadsiatky v Extralige, nemáme šancu zachrániť chalanov v A-kategórii. Pretože my sa dnes už neporovnávame s Kanadou, Ruskom, USA či Švédskom. Dnes sa porovnávame s krajinami ako sú Švajčiarsko, Nemecko alebo Bielorusko a bohužiaľ aj oni nám už začínajú unikať. Preto na Slovensku musíme začať konať."

V čom Slovensko najviac zaostáva vo výchove mladých hokejistov? Prečo sa nemôžeme rovnať ostatným hokejovým krajinám?
"Kým v Kanade vyberajú z 1200 mladých chlapcov, vo Švédsku a vo Fínsku z 800 mladých chlapcov, my nie sme schopní vybrať ani 30-tich, o ktorých by sme boli presvedčení, že majú na to, aby zachránili Slovensko medzi elitou. Ten najväčší rozdiel je samozrejme vo financiách, ale nielen tam. Je to o podmienkach, ktoré štát a zväz mladých hokejistom vytvorí, je to o súťaži, o prístupe klubov k hráčom... Je to ťažké."

Veríte, že projekt extraligovej dvadsiatky a podobné snahy by v budúcnosti dokázali udržať slovenský mládežnícky hokej na úrovni konkurenčných krajín?
"Musíme ísť tou cestou, akou idú už dlhé roky ostatné vyspelé hokejové krajiny. Ideálne by bolo, keby takéto projekty, ako je HK Orange 20, vznikli aj v 16-ke, 17-ke, 18-ke, aby sa k našim mladým hokejistom už od detstva pristupovalo správne, aby neboli prehliadaní, aby boli nútení na sebe neustále pracovať. Mladým treba dať šancu, ale treba s nimi vydržať aj pracovať. Len správnym prístupom a systematickou prácou môžeme robiť pokroky. Inak ten deficit už nedoženieme. My sa týchto chlapcov snažíme rok čo rok pripraviť na vysokú úroveň hokeja, ktorá ich čaká na MS, ale keď sa s nimi takto pracuje len pár mesiacov, je to krátka doba na prípravu. Ale opakujem, chvalabohu za tento extraligový projekt."

Aký odkaz máte teda pre slovenských fanúšikov, ktorí vás budú počas sviatkov sledovať v televízii?
"Chcel by som, aby mali pochopenie. V každom prípade ideme do Ruska odviesť maximum, čo v nás je. Nie každý fanúšik vidí, kde je reálna sila Kanady a kde sila Slovenska. Málokto vie, z koľkých chlapcov môžeme vyberať my. Snažíme sa pracovať najlepšie ako vieme, za každých okolností. Nikto v tomto tíme nič nefláka. Samozrejme, úspech sa oslavuje a neúspech sa kritizuje, je to tak vždy. Pre nás bude mať záchrana v A-kategórii cenu medailí. No nech sa už z Ruska vrátime akíkoľvek, smutní či spokojní, bol by som nerád, keby verejnosť týchto mladých chlapcov po ich prvom medzinárodnom neúspechu zhadzovala pod čiernu zem. Chalani verejnú mienku vnímajú veľmi citlivo, najmä v tomto veku, keď sa k informáciám dostanete všade. Neuvážená kritika by mohla týchto chlapcov pripraviť o chuť do hokeja do ďalších rokov. A kto vie, čo všetko ešte majú pred sebou."

Nominácia SR20 na záverečnú prípravu pred MS

Brankári: Adam NAGY (HK Orange 20), Patrik ROMANČÍK (HK Orange 20/HK 36 Skalica), Richard SABOL (Green Bay Gamblers, USA/USHL)

Obrancovia: Emil BAGIN (HK Orange 20/Dukla Trenčín), David BAJANÍK (Patriot Budapešť, Maď./MHL), Peter BEZUŠKA (HC Oceláři Třinec, ČR), Richard BÚRI (HK Orange 20), Peter ČEREŠŇÁK (Peterbourgh Petes, Kan./OHL), Karol KORÍM (HK Orange 20), Patrik LUŽA (HK Orange 20/HC Slovan Bratislava), Tomáš NECHALA (HK Orange 20), Michal POSPÍŠIL (HK Orange 20), Tomáš RUSINA (HK Orange 20)

Útočníci: Juraj BEZÚCH (HK Orange 20/HK 36 Skalica), Andrej BÍREŠ (HK Orange 20), Marko DAŇO (HC Slovan Bratislava), Dominik FUJERÍK (HK Orange 20), Denis HUDEC (HK Orange 20), Milan KOLENA (HK Orange 20), Michal KRIŠTOF (Vaasan Sport U20, Fín.), Patrik LAMPER (HC 05 Banská Bystrica), Matúš MATIS (HK Orange 20), Tomáš MIKÚŠ (HK 36 Skalica/HC Slovan Bratislava), Bruno MRÁZ (HK Orange 20), Richard MRÁZ (Ottawa 67 ’s/HK Orange 20), Branislav RAPÁČ (HK Poprad/HK Orange 20), Martin REWAY (Gatineau Olympiques, Kan./QMJHL), Michal UHRÍK (HK Orange 20)

Realizačný tím: Roman Ulehla (manažér), Ernest Bokroš (tréner), Milan Hovorka, Juraj Chabada (asistenti trénera), MUDr. Milan Petro (lekár), Rastislav Ladecký, Ľuboš Ondrejka (maséri)
 

Program prípravných zápasov SR20

Sobota 15. decembra (18.00): HC Dukla Senica (1. liga) - Slovensko "20"
Nedeľa 16. decembra (18.00): ŠHK 37 Piešťany (Extraliga) - Slovensko "20"
Streda 19. decembra (15.00, Havlíčkov Brod): Česko "20" - Slovensko "20"

Program, výsledky a tabuľky hokejových MS 2013 hráčov do 20 rokov nájdete TU >>

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.