Choď na obsah Choď na menu
 


Recept na riešenie NHL?, mínus desať tímov

14. 12. 2012

 

Magazín Forbes prezentuje zaujímavé riešenie aktuálnej situácie v NHL
Publikácia uvádza: „Zníženie platu hráčov z 57% na 50% nevyrieši základný problém. Nepomôže ani prihodenie peňazí z klubov New York Rangers alebo  Montreal Canadiens do St. Louis Blues, či Floridy. Je to preto, lebo základný problém spočíva v nasledujúcom: NHL má 30 tímov, no stačilo by ich aj 20. Nastal čas na okresanie.“

 

Rokovania o kolektívnej zmluve by mohlo urýchliť rozpustenie asociácie hráčov NHLPA, no podľa hokejového analytika Johna Shannona by si tým hráči v podstate „vykopali vlastný hrob“. Shannon dodal, že niektoré z tímov by prípadné zrušenie certifikácie uvítali, no ak stratí certifikáciu aj asociácia hráčov NHLPA a sezóna bude následne zrušená, v čase návratu nasledujúcej sezóny by najvyššia hokejová súťaž mohla byť zmenená na nepoznanie.

„Môžeme hovoriť o lige zloženej z 22 tímov, môžeme hovoriť o hráčoch, ktorí zarábajú $30 miliónov amerických dolárov a chlapíkoch, ktorí bez garantovanej zmluvy zarobia $250,000. Proces zrušenia certifikácie ako ho chápem ja však zaberie len vtedy, ak sa do situácie zapoja súdy a povedia, že NHL musí otvoriť svoje dvere,“ nechal sa počuť hokejový analytik John Shannon. 

Najlepšia nádej pre NHL z hľadiska vyhnutia sa výluky aj v nasledujúcom období je podľa Forbes zazmluvnenie len 20 tímov.

 

V zámorí sa hovorí o stratovej desiatke, no jedenástym stratovým je St. Louis...
„Najznámejším príkladom je stratégia 'Sunbelt' (doslovne slnečného pásu = štáty na juhu a juhozápade USA), teda koncept pred Bettmanom, ktorý presťahoval tímy na Floridu, do Arizony, Severnej Karolíny a Kalifornie. Plán zlyhal. Podobne ako expanzia do netradičných trhov ako je Nashville a Columbus. Vyzerá to tak, že v New Yorku je zbytočne veľa tímov (3), vzhľadom na to, že z finančného úspechu sa teší len jeden z nich. Tímy 'slnečného pásu' nemajú prijateľný príjem zo vstupeniek a rovnako to je aj s príjmom vďaka vysielacím právam. Počas siedmich sezón od predchádzajúcej výluky, šesť tímov utrpelo prevádzkové straty v každej jednej z daných sezón (New York Islanders, Nashville Predators, Florida Panthers, Phoenix Coyotes, St.Louis Blues a Columbus Blue Jackets). Tím Carolina Hurricanes nebol stratový len v jednej sezóne, San Jose len v dvoch,“ uviedol pre Forbes ekonóm stanfordskej univerzity, Roger Noll.

 

Noll medzi „trápiace sa“ tímy uviedol aj Tampu, Anaheim a New Jersey. Za predpokladu, že by napríklad tím St. Louis Blues prežil, liga by mohla prísť až o tretinu tímov z aktuálnej zostavy: NY Islanders, Nashville, Florida, Phoenix, Columbus, San Jose, Carolinu, Tampu, Anaheim a New Jersey.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.