Choď na obsah Choď na menu
 


Prezident Obama opäť vyzýva NHL aj NHLPA: „Zarábate dosť veľa!“

15. 12. 2012

 Patová situácia v rozhovoroch medzi vedeniami ligy a hráčskej asociácie NHLPA vyústila už do bojového stavu a ukončenie výluky je v nedohľadne. Sobota je 91. dňom výluky, ktorá sa začala 16. septembra. Pôvodná kolektívna zmluva vypršala 15. septembra.


Hráčska asociácia NHLPA ešte vo štvrtok neskoro v noci po hlasovaní výkonného výboru rozhodla, že v prípade záujmu zo strany svojich členov môže prísť k decertifikácii. O rozpustení NHLPA by museli hlasovať ešte samotní hráči. Hokejisti by však mohli zareagovať aj zrušením záujmu o zastupovanie a každý by viedol s vedením ligy individuálne rozhovory. Prinieslo by to však iba veľký zmätok a navyše by sa ešte prehĺbil konflikt medzi oboma stranami. 

Vedenie NHL na tieto kroky okamžite zareagovalo a požiadalo súd, aby potvrdil právoplatnosť súčasnej výluky. Zároveň predstavitelia ligy podali na NHLPA sťažnosť na Národnom pracovnom úrade. Podľa ich názoru hráčski odborári nerokujú s dobrou snahou o dohodu. 

"Hrozba hráčskej asociácie decertifikovať sa alebo vyhlásiť stratu záujmu o zastupovanie nie je nič viac ako neprípustná vyjednávacia taktika. NHLPA sa nesprávne domnieva, že tento jej krok umožní antimonopólnemu úradu označiť výluku za protiprávnu. NHLPA sa dopustila nezákonného rozvracania rokovaní o kolektívnej zmluve," píše sa v stanovisku NHL

Decertifikáciu pri poslednej výluke zvolili aj hráčske odbory v basketbalovej NBA. Pred rokom sa s majiteľmi okamžite po tomto kroku dohodli na novej kolektívnej zmluve, prakticky však hráči vo všetkom ustúpili. NHL v sťažnostiach nepovedala, že hokejisti nemajú právo na zrušenie svojich odborov. V NHLPA si myslia opak. 

"Zdá sa, že NHL argumentuje, že hráči nesmú uvažovať o svojom práve sa rozhodnúť, či si želajú, aby ich zastupovali odbory. Veríme, že tento názor bol iba výstrelom a neplatí," uviedol hovorca NHLPA Jonathan Weatherdon

Čas na dohodu sa kráti. Komisár NHL Gary Bettman si nevie predstaviť súťaž, v rámci ktorej odohrajú menej ako 48 zápasov. Znamenalo by to začiatok najneskôr v prvej polovici januára. V súčasnosti v NHL zrušili 42,8 % plánovaného programu stretnutí, minimálne do 30. decembra sa súťaž nezačne. 

Prezident USA Barack Obama opäť vyzýva k ukončeniu výluky v NHL

Americký prezident Barack Obama vyzval vedenie NHL a Hráčsku asociáciu NHL, aby našli spoločnú reč a ukončili tak výluku. Obama sa nemieni zapojiť do rokovaní v športovej oblasti, no podľa jeho slov majitelia klubov i hráči "zarábajú veľa peňazí". "Zarábate ich vďaka fanúšikom, tak sa podľa toho správajte," cituje Obamu kanadský portál tsn.
      
Zástupcovia oboch strán rokujúcich o kolektívnej zmluve sa vo štvrtok stretli s mediátorom, no napriek týmto rokovaniam sa k dohode nepriblížili ani o piaď. Podľa Obamu by obe strany "mali vyriešiť, ako si rozdeliť balík príjmov" a konať v prospech svojich fanúšikov.

Barack Obama už obe zainteresované strany, ktorých "nedohoda" spôsobuje stále trvajúcu výluku najlukratívnejšej hokejovej súťaže na svete, raz vyzval.

 

Zdroj: SITA, TASR+SITA

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.