Choď na obsah Choď na menu
 


Odklepnuté! EURO 2020 naprieč celou Európou!

14. 12. 2012

 Rozhodnutie o počte miest a krajín, ktoré budú hostiť turnaj s účasťou 24 mužstiev, sa podľa UEFA očakáva na jar 2014. Vtedy by mali byž známe už aj konkrétne dejiská. Súťažná komisia strešného orgánu európskeho futbalu bude v najbližších mesiacoch pracovať na detailoch tejto revolučnej zmeny.

      
"Turnaj v roku 2020 sa na základe dnešného rozhodnutia uskutoční naprieč kontinentom v rôznych významných mestách po celej Európe," cituje agentúra Reuters generálneho sekretára UEFA Gianniho Infantina. "Namiesto párty v jednej krajine budete mať párty po celej Európe."

Návrh Michela Platiniho dostal zelenú!

      
Infantino uviedol, že exekutíva sa priklonila k novému formátu kontinentálnych majstrovstiev napriek opozícii zo strany viceprezidenta Senes Erzika z Turecka, ktorý preferoval jedného usporiadateľa EURO. Okrem neho nebol nikto proti. "Ale je to zatiaľ rozhodnutie iba pre rok 2020 a nie navždy. V tomto smere je stále všetko otvorené," dodal Infantino.
      
Členovia exekutívy sa tak väčšinovo priklonili k návrhu prezidenta UEFA Michela Platiniho, aby európsky šampionát prvýkrát hostili viac ako dve krajiny. Podľa holandského funkcionára Harryho Beena aj malé štáty tak dostanú šancu spoluorganizovať veľký turnaj.

 

"Namiesto párty v jednej krajine budete mať párty po celej Európe," generálny sekretár UEFA Gianni Infantino

      
Dôvodom na zmenu formátu bolo aj rozloženie finančného bremena na usporiadanie šampionátu na viacero krajín. V roku 2016 vo Francúzsku sa bude EURO hrať premiérovo s 24 účastníkmi, čo výrazne viac finančne zaťažuje hostiteľa.
      
Tri zo štyroch uplynulých európskych šampionátov sa hrali v dvoch krajinách. UEFA konzultovala možnosť rozšíriť formát turnaja do celej Európy so svojimi členskými krajinami a podľa jej štvrtkového stanoviska získala pre svoj plán "veľmi pozitívne" ohlasy. Z 53 členov bolo proti iba Turecko. Hoci stále nie je jasné, koľko krajín európsku elitu privíta, najčastejšie sa spomínalo číslo 13.

V Lausanne sa rozhodlo o revolúčnej veci

      
Podľa Infantina všetky logistické veci budú prediskutované v odborných skupinách v priebehu dvanástich mesiacov. Rozhodovať sa bude aj o tom, či sa jedna skupina EUR0 bude hrať v jednej alebo viacerých krajinách. "Ak bude skupina vo viacerých krajinách, ideálne by bolo, aby neboli od seba príliš vzdialené," podotkol generálny sekretár. Pripustil aj možnosť, že nie všetky hostiteľské krajiny sa na šampionát z kvalifikácie prebojujú.

Podľa predstaviteľov UEFA je napríklad Rumunsko, ktoré bude v máji budúceho roka na novom vyše 50-tisícovom štadióne v Bukurešti hostiť finále Európskej ligy, silným kandidátom na jedno z dejísk EURO 2020. To vraj môže inšpirovať aj ďalšie menšie krajiny na vybudovanie moderných futbalových stánkov.
      
"Dúfame, že týmto rozhodnutím prebudíme všade ešte väčší záujem o zápasy národných tímov," vysvetlil Infantino s tým, že možnosť hostiť európsky šampionát bude mať veľká väčšina členských krajín UEFA. Očakáva sa ale, že najväčšie krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Taliansko alebo Španielsko budú medzi favoritmi na organizátorské miesta.

Obrovský záujem prejavilo aj Anglicko a Wembley

      
Jeden z modelov EURO 2020 hovorí o rozdelení 24 tímov do šiestich štvorčlenných skupín, pričom každú skupinu by hostili dve mestá - celkovo teda 12 dejísk v 12 rôznych krajinách. Medzi nich by sa rozdelili aj osemfinálové a štvrťfinálové duely. Trinásta krajina by mala usporiadať semifinálové a finálové duely. O vyvrcholenie prejavilo doteraz najväčší záujem Anglicko so štadiónom vo Wembley. Interes má ale aj Turecko, ktoré bolo pôvodne favoritom na usporiadanie EURO 2020 na svojom území.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.