Choď na obsah Choď na menu
 


FIFA testuje nové bránkové technológie na MS klubov

15. 12. 2012

 

Josepp "Sepp" Blatter
Švajčiarsky funkcionár prezradil, že FIFA testuje už na prebiehajúcich majstrovstvách sveta klubov dva systémy - "Hawk Eye" (jastrabie oko) a "GoalRef" (gólový rozhodca). Jeden z nich potom využijú brazílski organizátori pri budúcoročnom Pohári konfederácii FIFA, ktorý bude generálkou na svetový šampionát 2014.
     
"Jeden z dvoch systémov, ale nie ona využijeme počas Pohára konfederácii a MS 2014," potvrdil Sepp Blatter pre agentúru Reuters. "Zatiaľ však nemuseli rozhodovať o konfliktnej a diskutabilnej situácii," dodal Blatter pred nedeľňajším finále klubových MS v Jokohame, do ktorého sa prebojovali futbalisti FC Chelsea a brazílskeho Corinthians. "Po finálovom súboji všetko zhodnotíme. Zatiaľ môžme len povedať, že to funguje."
      
Britskí dizajnéri už pred rokmi vyrobili "jastrabie oko", ktoré pomáha riešiť problematické situácie v krikete a tenise vďaka sedemrýchlostným kamerám nastavených pod rôznymi uhlami. Dánsko-nemecký projekt GoalRef využíva pri dosiahnutí gólu vo vnútri lopty elektronickú cievku a nízke magnetické vlny. 
      
"Rozhodcovia sú šťastní, že majú takého pomocníka, pretože vedia, že najbližšie konfliktné situácie budú vyriešene s určitosťou, či gól bol alebo nebol," poznamenal Blatter. "O zavedení bránkových technológií hovoríme od roku 2000. Na klubových MS v roku 2007 v Káhire sme mali čip v lopte. Videli sme, že to nefunguje dokonale, tak sme do odložili na čas bokom pokiaľ nenájdeme presný systém a potom uvidíme, čo sa stane. Na majstrovstvách sveta 2010 v JAR si všetci dobre pamätajú, ako v zápase s Nemeckom neuznali Angličanovi   Lampardovi regulárny góly. Lopta bola vtedy za bránkovou čiarou minimálne 70 centimetrov, no rozhodcovia si to nemusia v rýchlosti všimnúť," dodal Blatter.

 

Zdroj: TASR+Reuters, SITA

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.